هشدار امنيتي

هشدارهاي مهم امنيتي درباره استفاده از خدمات بانكداري الكترونيك
- به محض وصول رمز كارت صادره، به دستگاه خودپرداز شعبه مراجعه و رمز خود را تغيير دهيد.
- به محض دريافت كارت‌ بانك، نسبت به يادداشت شماره 16 رقمي آن اقدام كنيد . به خاطر داشته باشيد براي بستن حساب هنگام سرقت يا مفقود شدن كارت به اين شماره نياز داريد.
- شماره چهار رقمي كه به عنوان رمز استفاده مي‌كنيد، به سادگي براي ديگران قابل حدس زدن نباشد. براي مثال از سال تولد، سال ازدواج يا شماره تلفن خود استفاده نكنيد.
- رمز جديد را به خاطر بسپاريد و از يادداشت كردن رمز كنار كارت و قرار دادن برگه رمز در كيف كارت به شدت خودداري كنيد . رمز خود را هر سه تا چهارماه تغيير دهيد.
- قبل از اطمينان از اتمام پردازش و خاتمه عمليات بانكي، محل را ترك نكنيد و در صورت بروز تراكنش ناموفق، رسيد مربوطه تا حصول اطمينان از كسر نشدن وجه از حسابتان نگهداري شود.
- رسيد دريافتي از دستگاه خودپرداز و كارتخوان در محل رها نشود.
- در مكان‌هاي عمومي براي محافظت از اطلاعات محرمانه، هنگام استفاده از كارت و وارد نمودن رمز عبور در دستگاه خودپرداز (ATM) يا كارت‌خوان (POS)، با استفاده از دست ديگر خود‌، يك سپر حفاظتي ايجاد شود. اين موضوع با هيچ يك از هنجار‌هاي اجتماعي منافاتي نداشته و رعايت آن حافظ امنيت عمليات بانكي افراد خواهد بود.
- در فروشگاه‌هايي كه امكان خريد با استفاده از كارت بانكي وجود دارد از ارائه رمز عبور به فروشنده خودداري شده و شخصاً رمز خود را در دستگاه كارت‌خوان وارد نمائيد. در اين خصوص فروشگاه ملزم به همكاري با مشتري بوده و حق اعتراض براي مشتريان محفوظ است.
- در هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز، دقت شود كه فاصله مناسب نفر بعدي با شما رعايت شده باشد. انجام اين نكته نشانه رعايت حقوق شهروندي و به تبع آن افزايش امنيت استفاده‌كننده از دستگاه خودپرداز است.
- فقط كلاهبرداران وانمود مي كنند كه براي انتقال وجه، مي بايست از كارت ارزي خود استفاده كنند و شما را ترغيب به استفاده از منوي انگليسي مي نمايند.
- هنگام انجام عمليات انتقال وجه، فرد دريافت كننده فقط شماره 16 رقمي كارت خود را اعلام مي كند و نيازي به ارائه ساير اطلاعات كارت يا مراجعه به دستگاه خودپرداز ندارد.
- درصورت مشاهده وضعيت غير عادي روي دريچه ورودي كارت يا خروجي وجه دستگاه خودپرداز (چسب خوردن، وجود شيء اضافه)، ضمن اعلام مراتب به مسئولين شعبه در ساعات كاري و كشيك شبانه‌روزي بانك در ساير ساعات شبانه روز، براي دريافت خدمت مورد نظر، از دستگاه خودپرداز ديگري استفاده شود.
- توصيه مي‌شود پس از دريافت كارت و وجه مورد نياز از دستگاه خودپرداز، در مكاني امن و مناسب، وجه دريافتي شمارش و كنترل شود.
- هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز (ATM) يا دستگاه‌كارتخوان (POS) متصل به شاپرك حتي‌الامكان از واقعي بودن ابزار مزبور اطمينان حاصل شده و سپس نسبت به استفاده از آن‌ها اقدام شود.
- از درج اطلاعات مالي و بانكي خود از قبيل شماره حساب، شماره كارت‌، رمز، كد اعتبارسنجي (CVV2) و تاريخ انقضاء كارت در سايت‌هاي متفرقه و مشكوك جداً خودداري و قبل از هر اقدامي از صحت مجاز بودن سايت مورد مراجعه اطمينان حاصل شود. امكان مشاهده و كنترل آدرس درگاهي مجاز بانك‌ها از طريق مراجعه به وب سايت رسمي بانك مركزي ج.ا.ا (www.cbi.ir) وجود دارد.
- از معتبر بودن فروشگا‌هاي خريد اينترنتي اطمينان حاصل شود. بسياري از سوء‌استفاده‌ها از طريق سايت جعلي، درج آرم بانك‌ها، بنرهاي تبليغاتي با محتواي امنيتي در سايت‌هاي مزبور و اخذ اطلاعات محرمانه كارت انجام مي‌شود.
- هيچ سايتي به جز درگاه اينترنتي بانك‌ها ، مجاز به دريافت اطلاعات محرمانه كارت نيست.
- در صورت اتصال به درگاه اينترنتي بانك‌ها، از اصلي بودن آن اطمينان حاصل شود و در صورت مشكوك بودن، از طريق مراجعه به سايت رسمي بانك مركزي (www.cbi.ir) نسبت به احراز هويت درگاه مورد استفاده اطمينان حاصل شود.
- هنگام استفاده از خدمات اينترنتي بانك‌ها و مؤسسات مالي يا خريدهاي اينترنتي،‌ از ذخيره‌كردن نام كاربري و رمز عبور در رايانه خودداري شود.
- هنگام استفاده از درگاه اينترنتي بانك‌ها، درصفحه ورود اطلاعات كاربري و رمز عبور، از اعتبار و امنيت آن در قسمت آدرس، از درج عبارت https در ابتداي نشاني سايت، اطمينان حاصل شود (حرف S به معني اين است كه امكان شنود اطلاعات مبادله شده بين دستگاه مشتري و درگاه بانك وجود ندارد).
- پس از اتمام انجام عمليات بانكي، حتماً از درگاه اينترنتي بانك مورد نظر خود خارج شده (Log out) و سپس نسبت به بستن پنجره وبگاه اقدام گردد.
- در صورت بروز هرگونه اختلال حين فرآيند پرداخت اينترنتي كه منجر به نمايش صفحه خطا روي مرورگر شده، پنجره مرورگر بسته و مجدداً تلاش شود. به اين ترتيب امكان برگشت به صفحه قبل از طريق Back حذف مي‌شود.
- توصيه اكيد مي‌شود به هنگام ورود اطلاعات در درگاه پرداخت اينترنتي بانك به جاي استفاده از صفحه كليد و تايپ اطلاعات صرفاً از صفحه كليد مجازي كه در تمامي اين درگاها تعبيه شده است استفاده گردد.
- از عدم نصب Key logger هاي سخت افزاري و نرم افزاري بر روي رايانه‌اي كه ثبت اطلاعات حساب بانكي از طريق آن صورت مي‌گيرد، اطمينان حاصل گردد.
- از پاسخ گويي به ايميل و پيامكي كه حتي به ظاهر از سوي بانك ارسال گرديده و از شما مشخصات و جزييات كارت بانكي را درخواست مي‌نمايد، جداً اجتناب شود. بسياري از ارئه دهندگان خدمات پست‌الكترونيكي داراي گزينه‌اي براي اعلام ايميل‌هاي مشكوك هستند نظير (Report Spam) در صورت دريافت ايميلي با چنين مضموني توصيه مي‌شود از گزينه مزبور جهت مسدود نمودن فرستنده استفاده شود.
- از نصب نرم افزارهاي همراه بانك و مرتبط با كارت هاي بانكي كه از طريق ايميل دريافت مي‌شود اجتناب و در صورت نياز از طريق وب سايت اصلي بانك اقدام شود.
- قوياً توصيه مي‌شود از مكان‌هاي عمومي ارائه دهنده خدمات اينترنتي مثل كافي‌نت‌ها، مراكز اينترنت، دانشگاه‌ها و ساير محل‌هاي نامطمئن ، براي استفاده از خدمات بانكي اينترنتي استفاده نشود. ممكن است در رايانه‌هاي اين گونه مراكز سخت‌افزار و نرم‌افزارهاي خاصي براي سرقت نام كاربري و رمز عبور نصب شده باشد.
- هنگام استفاده از اتصالات بي‌سيم ( Wireless) امكان خطر شنود اطلاعات افزايش مي‌يابد. تنها زماني از اتصالات بي سيم استفاده گردد كه كاملا از امنيت ارتباط اينترنتي حصول اطمينان شده باشد.
- قبل از اتصال به اينترنت بانك يا بانكداري همراه، از صحت عملكرد ضد ويروس و ديواره آتش نصب شده بر روي سيستم و به‌روز بودن آن اطمينان حاصل گردد.
- حتي المقدور از مرورگرهايي كه از طريق URL ، به درگاه پرداخت متصل مي‌شوند مانند( Fire Fox) استفاده شود.
- حتي‌الامكان از توكن و رمز عبور يك‌بار مصرف ( OTP) جهت اتصال به درگاه اينترنتي بانك‌ها استفاده گردد.
- جهت افزايش امنيت عمليات خريد اينترنتي اكيداً توصيه مي‌گردد كه تا حد ممكن اينگونه عمليات از طريق تارنماهايي كه «نماد اعتماد الكترونيكي» دريافت نموده‌اند صورت پذيرد.
- در استفاده از خدمات پرداخت سيار و بانكداري همراه مي‌بايست تنظيمات تلفن همراه يا هر دستگاه قابل حمل ديگري در حالتي قرار گيرد كه هنگام روشن شدن، كاربر ملزم به وارد نمودن رمز عبور بوده و از تنظيم نمودن آن‌ها در حالتي كه بصورت خودكار با حساب بانكي ارتباط برقرار كند، جداً خودداري گردد.
- در صورت مفقود شدن يا به سرقت رفتن تلفن همراهي كه به منظور پرداخت سيار و بانكداري همراه از آن استفاده مي‌نماييد، لازم است مراتب فوراً به شركت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه و بانك ، اطلاع داده شود.
 
دستگاه هاي خودپرداز بانك قرض الحسنه مهر ايران با توجه به اقدامات صورت گرفته در حوزه امنيتي، در زمينه سرقت اطلاعات با تجهيزات فيزيكي و الكترونيكي (اسكيمر ها) مجهز به آنتي فراد بوده كه امكان كپي و سرقت اطلاعات كارت هاي مشتريان را در زمان ورود كارت به كارتخوان تا حدود زيادي كاهش مي دهد.
 

تاریخ به روز رسانی:
1396/01/17
تعداد بازدید:
1572
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
اطلاعات مرتبط
Powered by DorsaPortal