عقد قرض الحسنه چيست؟

عقد قرض الحسنه يكي از مهمترين و پركاربرد ترين عقود اسلامي درسيستم بانكداري بدون ربا مي باشد.

به موجب اين عقد يكي از طرفين (قرض دهنده) مقدار معيني از مال را به عنوان قرض به طرف ديگر (قرض گيرنده) قرض مي دهد، قرض گيرنده متعهد مي گردد عين آن را يا در صورت امكان قيمت آن را به قرض دهنده برگرداند.
 
شرايط عقد قرض الحسنه:
مهمترين ويژگي عقد قرض الحسنه كه آن را از ساير عقود اسلامي متمايز مي كند نيت خيرخواهانه و خداپسندانه آن مي باشد؛ در اين نوع عقد قرض دهنده مبلغي را جهت رفع احتياجات قرض گيرنده به وي پرداخت مي كند بدون اينكه هدف سودآوري و كسب منفعت داشته باشد.
 
شرايط پرداخت:
عقد قرض الحسنه معمولاً جهت امر ازدواج، رفع احتياجات ضروري، درمان بيماري، وديعه مسكن، اشتغالزايي و ساخت مسكن به افراد و خانواده هاي نيازمند پرداخت مي شود.
 
كارمزد تسهيلات قرض الحسنه:
از نظر دين مبين اسلام اخذ كارمزد براي وام قرض الحسنه بلامانع است؛ با توجه به نيت خيرخواهانه و به دور از كسب منفعت در بانك قرض الحسنه مهر ايران نرخ كارمزد تسهيلات آن صفر تا چهار درصد مي باشد كه از مشتريان دريافت مي گردد. اين مبلغ براي هزينه هاي پرسنلي، اجاره شعب، ملزومات، آب و برق و... مصرف مي شود.
بانك قرض الحسنه مهر ايران به عنوان نخستين بانك قرض الحسنه كشور، جهت كمك به ترويج فرهنگ قرض الحسنه و در راستاي اجراي قانون بانكداري بدون ربا هم اكنون با بيش از 530 شعبه در سطح كشور در حال خدمت دهي به مشتريان مي باشد؛ تمامي تسهيلات اين بانك به صورت قرض الحسنه و با كارمزد حداكثر 4 درصد پرداخت مي شود؛ اين بانك علاوه بر اجراي بانكداري نوين و اسلامي خدماتي متمايز در شبكه بانكي از قبيل سامانه هاي آنلاين افتتاح حساب درخواست تسهيلات جهت رفاه حال مشتريان فراهم آورده است.
شما مي توانيد جهت گشايش حساب آنلاين بدون مراجعه به شعبه، در منزل و يا محل كارتان وارد سامانه افتتاح حساب آنلاين شويد و اقدام به بازكردن حساب نماييد.

تاریخ:
1396/06/04
بازدید:
2523
منبع:
تصاویر مرتبط


  فیلم مرتبط
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  پست الکترونیک
  شماره تلفن
  توضیحات
  تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  Powered by DorsaPortal